sâmbătă, 27 iunie 2026

Despre iubire

Rapidulețul nostru a împlinit 103 anișori.
Și milioane de povești de iubire. Pline de emoții, speranțe, dezamăgiri și lacrimi.
Nu-i așa?
Mai mereu cea mai a naibii meserie de iubit degeaba.
M-am întors ieri-noapte, așa mai spre dimineață...
Când acasă o găsesc pe nevastă-mea bând o cafea cu un bărbat necunoscut.
Am reacționat. De parcă am fi primit un gol.
- Cum poți să-mi faci asta??!?
M-a întrerupt:
- Nu te mai agita! Omul ăsta a venit pentru tine.
- Pentru mine?? Dar nici nu-l cunosc!
Mi-a zâmbit liniștită și mi-a spus:
- Atunci faceți cunoștință: acesta este dnul Dan, soțul amantei tale.
Când s-au mai calmat apele, de parcă s-ar calma în viața mea, i-am trimis pe furiș iubitei mele un sms:
- Aș face orice pentru tine! Aș merge prin foc, aș străbate cele 7 mări.
- Awww, ce drăguț! Vii pe la mine?
- Nu, că plouă...
Cu Rapiduletul nu a mers niciodată așa....
- Bătrâne drag, ce autobuz iei tu? Numărul 1?
- Da! Tu?
- Eu numărul 23!
După 5 minute vine autobuzul 123, iară eu, așa naiv cum mă știți, exclam:
- Ce bine! Mergem împreună!!
Aaa și încă ceva!
Avem preparator fizic nou. În persoana (cum altfel?) lui Eros Giglia.
Că la iubire suntem campioni. Ne mai rămâne să așteptăm alea șase transferuri în total.
- Vă rog să mă transferați, am nouă copii!
Bine, bine, dar ce altceva mai știi să faci?
Despre iubire.
La mulți ani, Rapidulețule!!


FzR!!

sâmbătă, 20 iunie 2026

Cowboii

Înțeleg că Pancone al nostru s-a închis cu lotul în cantonamentul din Mogoșoaia, pentru a-i evalua mai bine.
Ce nu înțeleg este renunțarea, trecând peste părerea lui Pancu, prea ușoară la serviciile lui Christensen.
Cu siguranță unul dintre cei mai serioși și muncitori jucători străini trecuți prin Giulești.
În rest, numai de bine.
România își continuă parcursul ireproșabil la Campionatul Mondial, iar noi în campania de achiziții.
Că, înțelegând că femeile se uită după ăia cu mălai, Șucu și-a luat și el vreo 5 kile.
Că după miile alea de promisiuni făcute nouă și ălora mici, domnul Dan l-a scos la plimbare cu Matizu' pe Andrei, acest Jordi Cruyff al Giuleștiului.
— Tati, ăsta din dreapta care se vede pe geam este Marele Zid Chinezesc?
— Nu, tati, e bordura.
Ieri, de exemplu, în Dallas fiind, costumat în cowboy, a intrat într-un saloon și a văzut o femeie frumoasă.
Neștiind cum să intre în vorbă cu ea, i-a împușcat pe toți cei din jur, după care a întrebat-o:
— Și?... Singurică, singurică...?
Deocamdată, deci... aceasta este singura noastră șansă de a fi în prim-plan.
A României și a Rapidulețului.
Preferăm, sperăm deocamdată, prim-planul televizorului.
Date fiind orele înaintate de disputare ale meciurilor, nici pe alea nu le vedem, ci dormim „ca cowboii”.
Măcar de am visa.
Frumos.

FzR!!

duminică, 14 iunie 2026

Jurnal

Qatarstrofale mai sunt rezultatele înregistrate la începutul campionatului ăsta...
Pentru noi, europenii, zic!
Le iau partea, pentru că-i înțeleg cel mai bine.
Că mie de la început, de bebeluș adică, mi-a fost așa.
Că mă loveam de pătuț, începeam să plâng, iar părinții îmi băgau suzeta în gură.
Că după terminarea armatei, am mai înțeles și cum stă treaba...
– Și, când ți-ai dat seama că nu te mai iubește deloc?
– Când m-a invitat la ea, la nuntă.
Deși am știut-o dintotdeauna.
Că am nevoie de minim 200 euro/zi. Că aia cu 2 litri de apă e pentru rațe.
Că de fapt am vrut să-i cer 1 milion până vineri, dar de emoție am cerut-o de soție.
– Bărbate, ieri am pus două sticle de palincă în cămară. Azi de ce mai e doar una?
– Pentru că nu am văzut-o.
Că-s atât de supărat acum, încât acum aș vrea să mă întâlnesc față în față cu inventatorul dopului legat de PET.
Că am ajuns la concluzia că singura variantă ca să pun bani deoparte este să-i ascund de mine.
Că mai toți cred despre mine că-s o persoană slabă.
Însă promit că într-o zi le voi face o surpriză: le voi arăta burta.
Poate chiar de astăzi.
Când vom începe să ne revenim.
Că Die Mannschaft debutează astăzi împotriva mingicarilor ăia de la Curaçao.
Că Portocala Mecanică înfruntă la Dallas Samuraii Albaștri.
Dallasă că ne revenim.
Noi, europenii, zic!
Adică și Rapidulețul.


FzR!!

sâmbătă, 13 iunie 2026

Piiiffff

Tarrre mândru și fericit mai sunt că echipele astea (48, zic!) vor disputa nu mai puțin de 104 partide la campionatul ăsta mondial.
Și toate astea se vor disputa în deschiderea primului meci al Rapidulețului. Din sezonul următor, zic!
Că acum, dacă ne uităm în urmă, ne spunem: „Băi, ce proști am fost sezonul trecut!”
Probabil... că suntem proști și acum, doar că ne vom da seama abia la anul.
Sau poate că nu.
Că Pancone al nostru a anunțat deja primele achiziții: Mohammed Kamara și Vladan Bubanja.
Sper, deci, ca „buba” noastră să nu rămână la infinit precum a deșiratului ăla de Don Quijote: idealiști, nebuni, generoși, cu perseverență oarbă și fidelitatea asta mistică.
Fiindcă acest conflict etern între iluzie și realitate ne-a adus aici...
Cam nicăieri, zic.
Însă împreună și cei mai fericiți.
Aproape cei mai fericiți.
Că astăzi nevastă-mea m-a tras după ea vreo trei ore prin magazine, iar într-un final a obosit și mi-a spus:
— Te rog frumos să te dai jos de pe cărucior!
Acasă au urmat, evident, discuțiile:
— Iarăși stai întins pe canapea...
— Draga mea, privește partea pozitivă: întotdeauna știi unde mă găsești!
Cugetând, deci, în canapeaua asta, am mai constatat că mi-am îndeplinit visul. Că-s realizat, deci!
"Că când" eram copil, îmi doream să fiu șofer de autobuz, pentru că îmi plăcea sunetul „piiiiffff” când se deschidea ușa...
Nu după mult timp, am descoperit berea la doză!!!
Piiiffff!!!
Piiiffff!!!
Să fie fotbal, deci!
În deschiderea primului meci al Rapidulețului Nostru!!

FzR!!

duminică, 7 iunie 2026

Promisiunile

Aseară, pe la ora 23:00, m-am pus în pat, bucuros că mă culc devreme! 
S-a făcut ora 5:00 și eu nu încetasem să mă bucur!
Că până la transferurile alea răsunătoarele, ni s-a alăturat Leo Toader. 
Că în sfârșit, după cei patru ani de experimente, domnul Șucu a descoperit că forța Rapidului este dată de tradiție, spirit, dorință și atașamentul dus până la sacrificiu. 
De aici se reconstruiește totul. Adică ceea ce era deja clădit.
Sper, deci, că noul staff va reuși să-i convingă pe băieți să vină la stadion, să joace meciurile și să renunțe să tot facă cereri de acelea ca să lucreze de acasă... 
Mai sper și ca Pancone să-i bage pe toți (pe cei pe care îi păstrează în lot!) la dietă. 
Să mănânce tortul fără pâine! Că la tort nu renunțăm!
Că dacă domnul Șucu se hotărăște să-i asculte pe profesioniști, poate construiește cu adevărat echipa aceea care să crească apoi organic, nu? 
Zău că promitem că șampania o vom da noi. Iar noi ne ținem întotdeauna de promisiuni. 
Pentru că, pentru noi, promisiunile sunt, de fapt, jurăminte.


FzR!!

luni, 1 iunie 2026

Iubie

Ca în fiecare an și deloc întâmplător, vara își anunță debutul prin surâsul inocent, prin lumea văzută doar prin ochi de copil.
Nu întâmplător luna iunie începe cu fiecare dintre noi – cei care, acolo, pe Giulești, niciodată nu îmbătrânim.
— Vagonul 1 e primul?
— Nu, al cincilea.
Și zău că nu ne deranjează, atât timp cât ne asigurăm că nu uităm să visăm, să ne jucăm și să zâmbim. 
Că nu ne poate interzice absolut nimeni această nebunie.
— Vezi că ai o gaură în umbrelă!
— Știu. Eu am făcut-o ca să văd când se oprește ploaia.
Și de acum...?
— Ce tot cauți?
— O băltoacă... să sar în ea!
— Ești nebun? Doar nu mai ești copil!
— Băltoaca nu știe...
Fără copilul din tine, ești un adult pierdut.
La mulți ani frumoși!
Ție, vouă, nouă, tuturor!


FzR!!

duminică, 31 mai 2026

Încăpățânarea

Sper că i-a mai trecut domnului Șucu supărarea aia de vineri...
Și că-i va mai trece și încăpățânarea de a crede că echipa se va baza în mod obligatoriu, în noul sezon, pe tinerii rătăcitori (trecuți deja de regula Under).
O spunem noi, ăștia bătrânii, din înțelepciunea amarului strâns în toți acești ani. Curând 103.
Că vorba patronului:
– Ai bani, mergi la mare.
N-ai bani, ai fost anul trecut la mare.
Bănuiesc, deci, că Pancone la semnarea contractului și-a negociat cantonamentul acesta din Austria. La pachet cu „titularii” aceia promiși de Bilașco.
Să-i forțăm mâna magnatului, zic!
– Ia spune-mi, Mariuse, ai vorbit cu patronul?
– Am vorbit, tăt îi rezolvat, numa' nu se poate...
Vom afla ce ne este rezervat. Acolo, spre Infinit.
Pentru că, în încăpățânarea noastră, aceea molipsitor de pozitivă, noi credem în adâncul sufletului că:
„Dacă nu se întâmplă în felul dorit de tine, o să se întâmple într-un fel mai bun decât ți-ai fi imaginat vreodată”.
Baftă, Pancone!
Baftă, Marius Bilașco!
FzR!!

sâmbătă, 30 mai 2026

Familia

După eșecul prezentării oficiale a lui Pancone, îmi este tot mai clar că sistemul acesta a reușit ce nu a îndrăznit cel trecut. 

La fel de clar cum îmi este faptul că existența noastră se datorează doar suporterilor, poveștilor și misiunilor perpetue transmise din tată-n fiu. 

Mica-mare familie rapidistă a făcut și face posibilă existența noastră.

De aceea, trebuie să gestionăm cu grijă orgoliile (de acolo, din galerie), pasiunile duse la extrem (de pe bancă) și supărările (din biroul mai mult oval).

Să devenim obligatoriu, mai mult ca niciodată, o familie. 

Cu adevărat.

Pentru că tot mai des reacționăm la primul impuls.


O soție vine acasă seara târziu, cu o zi mai devreme decât trebuia, dintr-o călătorie de afaceri.

Deschide încet ușa de la dormitor și, de sub pătură, vede ieșind patru picioare în loc de două.

Se duce RAPID în bucătărie după făcăleț și începe să lovească cu sete peste pătură.

După ce termină, se întoarce în bucătărie să se răcorească cu un pahar de vin.

Când colo, în bucătărie îl vede pe soțul ei citind o revistă.

— „Bună, dragă!”, spune el. „Părinții tăi au venit în vizită și i-am lăsat să stea în dormitorul nostru. I-ai salutat?”

Ăștia suntem.

Acționăm mereu pripit

În loc să fim precum o familie. Adevărată.
Curând putem redeveni din nou săraci. Cu toții.
Că eu am devenit atât de sărac, încât i-am cerut vecinului nevasta împrumut.


FzR!!

duminică, 24 mai 2026

Războiul

Nu, nu mă refer la noaptea (declarațiilor ălora) trecută, pentru a nu provoca mai multe polemici.
Cert este că cel mai tare tremură „ca varga” dl. Șucu.
Asta pentru că nimeni, dar absolut nimeni, nu-i poate pune la îndoială lui Pancone: sinceritatea, orgoliul, pasiunea, entuziasmul, fidelitatea, sacrificiul și atașamentul.
Absolut nimeni.
Dincolo de controverse, nebunii și derapaje, Pancone reprezintă în istoria noastră și Fondatorul. Cel fără de care noi nu am fi avut niciun rost.
Pancone reprezintă Rapidul.
Rămâne de văzut cum dl. Șucu va reprezenta cu adevărat interesele Rapidului. Că astăzi se plimba prin parc. Îngândurat. Și l-a mai zărit și pe Costică. Care făcea flotări. Se apropie el de coach, se uită dedesubt, deasupra, în stânga, în dreapta, după care-i spune:
— Ehei, dragă măi fecior, fătuca a plecat de mult!
Dacă îi îndeplinește condițiile lui Pancone, Șucu ăsta chiar își va spăla păcatele. Ultimilor ani.
— Părinte, am păcate mari.
— Spune, fiule, Dzeu e mare și iartă.
— Părinte, în timpul războiului am ascuns un evreu în beci.
— Fiule, ăsta nu e păcat, i-ai salvat viața. Mergi cu Domnul liniștit acasă.
— Dar, părinte... I-am cerut 20 de dolari pe zi...
— Fiule, asta nu este prea bine... Ai profitat de necazul lui. Dar totuși i-ai salvat viața. Mergi acasă, ține post 2 săptămâni și fă rugăciuni.
Șucu pleacă, nu prea convins, și după 5 minute bate la ușa preotului din nou. Intră și îl întreabă pe preot:
— Părinte, crezi că ar fi bine să-i spun că s-a terminat războiul?
Mâine, Ițic Chix ăsta are meciul cu prazilienii. Sper că i-a spus cineva din club.


FzR!!

sâmbătă, 23 mai 2026

Autobuzul 2

Noaptea trecută, după declarațiile ale lui Pancone, m-am făcut terci. Cu vecinul.
Am profitat de ocazie, zic! Ca să nu mai fiu nevoit să tot inventez fel-de-fel de motive.
— Alo, Ioane!
— Da, măi Laure!
— Noi ieri noapte bere am băut?
— Am băut.
— Da' palincă?
— Am băut.
— Da' vin?
— Am băut.
— Da' combustibil de rachetă?
— Am băut.
— Da' azi la budă ai fost?
— Nu.
— Nu te duce, măi, că eu din Tokyo te sun!
Tot eu, naivul zic, mă tot încăpățânez să cred că zilele ce se îngrămădesc să vie, fi-ne-va cu bucurie.
Că luni, după meciul cu Prazilia, sigur pleacă Gâlcă.
De data asta va schimba charterul pe autobuz, pentru că și-a îndeplinit toate obiectivele.
Mai târziu, cât mai târziu îi dorim, se va găsi așteptând în fața porții Raiului. Alături de un popă.
Vine Sfântu' Petru și zice:
— Măi tu, șoferule, poți să treci, iar tu părinte, mai așteaptă!
Popa indignat:
— Cum așa??? Sfinte Petre, eu care mi-am închinat toată viața bisericii??
— Ei, și? La tine în biserică, toată lumea dormea, iar la el în autobuz, toată lumea se ruga...
Adios, Costele!


FzR!!

duminică, 17 mai 2026

Autobuzul

Analizând ultimele declarații ale lui Pancone, alea după meciul cu maidanezii, încep să am îndoieli că destinul îi va surâde curând și Rapidulețului nostru.
Ne rămâne deci, cel puțin săptămâna ce vine, să ne citim doar horoscopul.
Că acolo e singurul loc unde noi rapidiștii avem noroc, bani, performanțe și plecăm foarte des în vacanțe.
Că de promisiuni suntem sătui.
"Că club crescut organic", că participări europene, că performanțe și "că chartere".
De la Mioveni aud că ne-am întors cu autobuzul.
Întreaga echipa, medicul ăla care înțeleg că nu are licență de practică, staff-ul și Costel.
La un moment dat cineva trage o b*șină.
Jucătorii (ăia de se antrenează și încasează salariile alea), revoltați, exclamă:
- Care-i canalia, cine s-a b*șit??
Atunci Voicu scoate din rucsac o sfoară și zice:
- Eu știu cum să-l depistăm. Ascultați aici, transmiteți frânghia prin tot autobuzul, fiecare să țină de ea! Gata?? Toți v-ați prins de frânghie?
- Daaaaaaa!
- Toți, toți??
- Daaaaaaa!
- Și cel care s-a b*șit?
- Da, se auzi o voce singulară.
Noroc "că Costel" ăsta nu a făcut și altceva...Că înțeleg că nu are decât o pereche de chiloți.
Și ar fi lipsit astfel la ultima lui reprezentație.
Aia cu Prazilia, zic!

FzR!!