miercuri, 2 iulie 2014

World Cup - Ziua 20

Argentina - Elvetia

Lacasul de cult al crestinitatii s-a mutat ieri pe arena din Sao Paulo.
Contul oficial de twitter de la Vatican a postat o caricatură inedită, in care soldaţii din Garda Elveţiană interziceau Suveranului Pontif, vizionarea partidei cu numarul 55 a evenimentului mondial:

Inutil de explicat gestul Papei, fan declarat al lui Lionel:

In locul cu verdeata, prima repriza a surprins prin rezistenta celor din tara cantoanelor.
In favela  mea din Avenida del Taberes, sunt sanctionat cu "un galben" pentru simularea de a fi sustinut ca nu am consumat decat apa plata.
Evit protestele pentru ca nu-mi doresc suprize neplacute in sferturi. Colegul Messi e sanctionat si el dupa un branci asupra lui Behrami. Surad la gandul ca sunt egalul lui Messi.
Disputa se muta in prelungiri. Remarc atat marcajul asupra lui Messi, cat si al subsemnatului in fata frigiderului.

Cu mai mult noroc decat mine, Messi scapa pe contraatac, trece de un adversar, ii paseaza lui Di Maria (118') care inscrie cu un sut cu stangul in diagonala!
GOOOOOOOOOOL ARGENTINA!
Papa Francisc incheie solemn cu un "Ave Maria", eu mai desfac o bere......

Argentina - Elvetia 1-0
___________________________________________________
Belgia - USA

Conform retelelor de socializare, startul meciului a fost dat cu mult mai devreme, prin indicatiile tactice a lui Mike Tyson de a "le baga ciocolata in fund belgienilor":

Evenimentul pare sa fi pus stapanire pe intreaga suflare americana. In urma cu 20 de ani aceasta natiune invata ABC-ului fotbalului.

Astazi noi am devenit simpli spectatori.
Americanii rezista, avand intre buturi un adevarat erou.

Iar in fata careului au un al 12-lea jucator neasteptat.

Prelungirile, dupa 71 de atacuri periculoase ale Belgiei si 31 de suturi, aduc golul izbavitor al lui De Bruyne (93') dupa o recuperare la 35 metru a lui Lukaku.
Scot din sifonier o sticla de sampanie. Usa scartie si ma arunc in compartimentul cu haine. Pana trece primejdia.
Dopul sticlei sare exact in 104', cand aveam sa aflu la reluare ca Lukaku a marcat dupa un contraatac perfect al Belgiei.
Gasesc dopul, umplu sticla cu apa si astup recipientul. Nu se cade sa atrag atentia, mai ales ca trebuia pastrata pentru nu mai stiu ce aniversare.
Exasperat (Berti Vogts, nu eu!) ii trimite lui Jurgen un sms. Acesta il schimba imediat pe Bedoya cu Green (105').

Mutare inspirata, pentru ca 3 minute mai tarziu nou introdusul Green suteaza din careu si fara "stop" in plasa lui Courtois.

Meciul capata ritm. De parca ne-am afla la startul partidei. Banuiesc ca Tyson a trecut la ceva amenintari, nu?
Pana la final, din pacate (pentru fundul yankeilor!) scorul ramane neschimbat: Belgia - USA 2-1.