duminică, 15 aprilie 2018

Povestea lui Verde-împărat

Dincolo de pasiuni, statistici, clasamente şi criterii sportive, fotbalul românesc ne dovedește constant faptul că rezultatele sunt decise in comisii, mai mult sau mai putin legitime.
Fară nicio tangenţa cu profesionalismul sau buna-credinţă.
Aseară ne-a fost dat să asistăm la o nouă reprezentatie a acestui haos:
Minutul 27 - la tribuna a doua au loc scene de extremă violentă intre suporterii fcsb şi cei ai clubului militar.
In haosul provocat sunt angrenaţi fără nicio vină suporteri paşnici, bătrani, femei şi copii.
Jandarmeria intervine cu gaze lacrimogene.
La o partida care se ştia faptul că vor fi stranse pasiuni duse pană la extrem, firma de pază sprijinită de jandarmerie nu a reuşit stoparea introducerii in stadion a efectelor pirotehnice şi a bannerelor mai mult decat provocatoare.
Camerele de supraveghere ale stadionului au surprins in mijlocul incidentelor stewarzi ai celor de la Rotw Guard Security in varsta de numai 17-18 ani.
Evident clubul militar in calitate de organizator trebuie sancţionat cu pierderea partidei la masa verde.
Sau de ce nu (v.cazul PAOK ) cu o penalizare suplimentara de minim 3 puncte in clasament.
În timpul pauzei, Florin Talpan este aplaudat şi aclamat minute în șir de suporterii roș-albaștrilor
Minutul 54 - Incredibil, dar adevărat! Predescu (csa steaua ) a început cu numarul 10, dar pentru că tricoul s-a rupt, nu a mai avut altul şi-a luat sub privirile arbitrului si a observatorilor, unul cu 7!
Numarul de pe sort rămane 10.
Regulamentele prevăd pentru o astfel de abatere faptul că jucătorul și/sau echipa va fi sancționată de organizatorul competiției, asociația națională de fotbal sau să fie confimată/ legitimata de FIFA.
Meciul a continuat.
Rezultatul nu va fi decis la masa verde.
Minutul 83. O parte dintre suporterii steliști rămași în peluză sunt evacuați de jandarmi, cu ajutorul gazelor lacrimogene.
Nici pentru acest nou incident meciul nu a fost intrerupt.
Mulţumită vigilenţei scăzute si evident subiective a arbitrilor, observatorilor şi comisiilor ne-a fost permis sa asistăm la o noua victorie a Rapidului.

CSA 5teaua – Academia Rapid 1-3
Au marcat: Predescu (45+3, penalty) / D. Niculae (41), A. Burlacu (56), Vlada (60)
Academia Rapid: Ciuculescu – I. Voicu, A. Iacob (46 M. Stancu), D. Bratu, Lădaru – A. Burlacu (62 A. Grigore), Maftei, Duriță, Goge – Vlada (86 Pancu), D. Niculae.