luni, 12 noiembrie 2018

Curat ca-n Bundesliga...!!

Ieri, la concurenta cu disputa dintre Liverpool si Fulham, Rapidul a infruntat pe Giulesti, reduta ce se incapataneaza sa cada, pe cei de la Arsenal.
Daca pe Anfield Liverpool s-a impus lejer ( n.r. 2 -0 ) Giulesti-ul " a fost cu de toate ".
Tunarii au deschis scorul dupa numai 55 de secunde ( fiica-mea ratand reusita 5telistului Bâtfoi ), noi ceilalti fiind preocupati sa-l aplaudam de ex-goleadorul nostru Rodin Voinea....
Si astfel, la fel ca-n meciul de pe Westfalenstadion ( Dortmund - Bayern 3 -2 ), incurajate de vulcanul din tribune, gazdele au dat proba de foc a increderii in sine: Reus egaleaza in minutul 26, iar Jurj il imita in 31'.
6 minute mai tarziu Amir Jorza aduce avantajul.
In Westfalia gazdele sunt tradate de naivitate ( Lewandowski readucand avantajul in 52 ' ).
Cel mai probabil crezand ca asistam la o tendinta in moda, Draghia greseste copilareste si-l face erou pe tunarul Mihai Ion.
2-2.
In Giulesti si pe Westfalenstadion.
Zidul Galben EXPLODEAZA!!
Paco Alcacer inscrie in minutul 73'.
De partea cealalta, cinci minute mai tarziu, Marian Vlada scutura plasa si porneste fiesta.
3-2 si in Giulesti. Cu un final plin de emotii.