vineri, 29 aprilie 2016

YES WE CAN 2.0

Villarreal - Liverpool 1-0

Trebuie sa recunosc rusinat faptul ca aseara ( minutul 85 al meciului) mi-am permis sa cred ca trupa lui Klopp isi va securiza remiza pana la finalul partidei.
Doar Klopp cunoaste reteta miracolelor, nu?

Minutul 90+2 a adus victoria "Submarinului Galben" prin golul lui Adrian Lopez.

Pentru ca fotbalul catalan nu se numara printre curiozitatile personale, in dimineata aceasta investigatiile proprii au dezvaluit o poveste la fel de frumoasa:

La doar şase ani de la semifinala de Liga Campionilor pierdută cu Arsenal, "Submarinul galben" s-a scufundat.
După 12 sezoane consecutive în Primera, in 2012 Villarreal retrogradeaza, fiind învinsă în ultima etapă de Atletico Madrid (0-1).
Dacă pentru Manchester City prelungirile au adus titlul de campioană, pentru Villarreal ultimele minute ale campionatului au însemnat retrogradarea.
În minutul 88, când Falcao deschidea scorul pe "El Madrigal", Villarreal era încă în Primera.
Doar un gol al lui Rayo în meciul cu Granada putea întoarce situaţia. Iar acesta a venit, Tamudo marcând în minutul 91, din ofsaid!
"Nu meritam să retrogradăm. Suntem victima jocurilor de culise. Rayo a marcat dintr-un ofsaid clar".

La doar 4 ani distanta Villarreal poate juca finala Europa League.
Pentru unicul motiv ca nu au incetat niciodata sa creada ca viitorul poate fi mai bun decat prezentul.

Pana la returul de pe Anfield, astazi trebuie sa credem cel putin ca suntem mai buni, mai uniti si la fel de dedicati pasiunii noastre unice: RAPID.