duminică, 22 ianuarie 2017

La Copa de la Vida

Noaptea trecuta, pe continentul in care Dragostea pentru fotbal nu va fi inlocuita niciodata de cea pentru bani, Chapecoense a sustinut primul meci după accidentul aviatic.

In cadrul unei ceremonii emoționante, organizate inaintea de startul partidei, supraviețuitorii Neto, Alan Ruschel, Jackson Follman, dar și soțiile și copiii fotbaliștilor care și-au pierdut viața au primit trofeul Copei Sudamericana.

In teren meciul dintre Chapecoense si Palmeiras s-a terminat la egalitate, scor 2-2.
Veiga a deschis scorul în minutul 11 pentru Palmeiras, dar Grolli (14) și Amaral (47) au adus-o pe Chape în avantaj.
Carvalho a egalat pentru Palmeiras în minutul 78, însă acest lucru a contat mai puțin.
Statistica sufletelor noastre a inregistrat insa victoria celor de la Chapecoense.
Sud-americanii deveniti dupa tragicul accident simbolul sperantei si al increderii, au aratat lumii intregi ca suntem mereu condamnati pentru a merge mai departe.
Giulestiul, mereu plin de supravietuitori, traieste intr-o confuzie a sentimentelor.
Cu o poveste fara de sfarsit si mii de inceputuri, sufletele noastre au sansa de a gasi raspunsul in povestea de pe continentul fotbalului.
Din noaptea trecuta Chapecoense inseamna Neto, Alan Ruschel, Jackson Follman dar mai ales Iubirea si Datoria fata de cei ce au slujit clubul.
Astazi Rapidul inseamna Mihai Iosif, familia Caciureac, idolii ratacitori, copii din teren, eu si tu.
Sper sa realizam cat mai curand faptul ca suntem foarte multi.
Si sa nu uitam faptul ca si noi suntem detinatori ai trofeului Copa de la Vida.