vineri, 29 martie 2019

Coșul câștigător

Real Madrid s-a impus dramatic în fața lui Panathinaikos, scor 74-73, în penultima etapă din faza grupelor Euroligii de baschet masculin.
Coșul câștigător a venit în ultima secundă de la Rudy Fernandez (33 de ani).
Meciul din O.A.C.A. avea o miză imensă pentru greci.
Cu o victorie, Panathinaikos era calificată în „sferturile” de finală ale Euroligii.
Partida a început ideal.
Primul sfert s-a terminat cu un neverosimil 32-14 în favoarea gazdelor
Madrilenii păreau într-o vizită de curtoazie la Atena. Clopoțelul revenirii a sunat odată cu startul celui de-al doilea sfert.
Real a trecut la treabă în defensivă, cu Tavarez căpăcind tot, și a încheiat prima repriză la 12 puncte în spate, 45-33.
Opt puncte consecutive venite de la Sergio Llull păstrau suspansul în sfertul decisiv.
De la 71-60 s-a ajuns la 73-71 pentru Panathinaikos și un atac de 20 de secunde pentru oaspeți.
Schemă e nereușită, dar Rudy Fernandez inventează o aruncare miraculoasă, un „cârlig” de la mare distanță, prin apărarea arțăgoasă a lui Thomas.
Real Madrid, deja calificată în faza următoare, ajunge la 22 de victorii și egalează ȚSKA Moscova pe locul secund în Euroliga
Panathinaikos trăiește periculos.
Rămâne la 15 victorii și e obligată să câștige în ultima etapă contra lui Buducnost pentru a avansa în „sferturi”.

sursa.gsp.ro

Nu voi mai insista pe faptul ca Rapidul a fost aruncat in cosul falimentului pentru o datorie ce putea fi recuperată din drepturile de televiziune castigate pe teren de către visinii.
Statul auto-păgubindu-se de o importanta suma de bani.
Astfel am fost obligati să "ne dam restart" retrăind neajunsurile primilor pasi de dupa 1923.
Dovedind totusi faptul că "tineretea fără bătranete" există doar aici in Giulesti.
Si in plus am invatat faptul ca doar impreuna, uniti si plini de credinta putem fi eroii celei mai frumoase aventuri a vietii si dincolo de ea.
Cel mai curand vom mai disputa o finala.
Poate chiar continentala.
Sa nu ne miram daca poate chiar in ultima secunda unul dintre copii de astazi, poate Draghiceanu sau Sefer, va inscrie si ne va aduce victoria.